Samsung X830: Walkman podle Samsungu
recenze

Samsung X830: Walkman podle Samsungu

Samsung X830 je neobyčejný telefon v mnoha ohledech. Už jen to, že má klávesy rozdělené do dvou sloupců, místo do tří, vás určitě zarazí. Nebo také integrovaná paměť o velikosti 1GB není příliš obvyklá a dá tušit, že se jedná o hudební telefon. Nakolik a jestli vůbec se dokáže vyrovnat Walkmanům od Sony Ericcsonu hned poznáte.

Společnost Samsung, která má na našem trhu poměrně slušnou pozici, asi začala závidět úspěch telefonů Sony Ericsson Walkman, a tak představila model Samsung X830, který by jim měl konkurovat. Je k dispozici v mnoha barevných provedení, mezi nimiž nechybí zelená, modrá, růžová nebo také oranžová.


Další barevná provedení Samsungu X830

Právě oranžový telefon jsme do naší redakce obdrželi. Nejprve jsme se na tak neobvyklý telefon těšili, neboť takové nás vždy něčím překvapí a hlavně nás vyvádějí ze stereotypu klasických mobilů. To má taky samozřejmě za účel zaujmout i spektrum zákazníků, což se samozřejmě povede. Ovšem design bývá vždy na úkor použitelnosti a trochu naznačím, že zde to bude hodně platit. Ale dále již předbíhat nebudu.


Samsung X830 na oficiálních fotografiích

Technické parametry

Rozměry84 x 30 x 20 mm
Hmotnost72 gramů
SítěGSM 900 / 1800 / 1900 MHz
Displej 128 x 220 pixelů, TFT, 262 tisíc barev
Paměť1024MB
Organizační funkceKalendář, úkoly, poznámky, kalkulačka, převodník jednotek, světový čas
Multimédia64-hlasá polyfonie, MP3 přehrávač, JAVA 2.0, video přehrávač
Fotoaparát1,3 Mpx (1280 x 1024), video 352 x 288 pixelů
PřipojeníUSB kabel (MTP režim), Bluetooth, GPRS (třídy 10), EDGE (třídy 10)
Cenakolem 12 tisíc Kč

Vzhled, konstrukce – tyčinka, která strhne pozornost

Samotný design telefonu je velmi zdařilý, my jsme testovali oranžovou verzi, tudíž vše budu popisovat v této barvě. Pokud se na tento telefon podíváte poprvé, jistě by vás ani v nejmenším nenapadlo, že se skutečně jedná o mobil. Rozměry o hodnotách 84 x 30 x 20 milimetrů a hmotnost 72g již napoví, že v ruce držíte výjmečný přístroj. Každý, kdo ho viděl, se mě hned nedůvěřivě zeptal „To je fakt mobil? To je snad empétrojka, ne?“ a každému jsem musel vysvětlovat, že tomu tak není. Pokud však tuto tyčinku rozevřete, je hned jasné, oč se jedná.


Přední pohled na zavřený a... | ...otevřený telefon | zadní pohled | hudební tyčinka v ruce

Ještě chvíli zůstaneme u zavřeného stavu mobilu: zaujme totiž především speciálním kruhovým ovladačem ( budeme se mu věnovat v následujícím odstavci). Mezi displejem a tímto ovládacím prvkem se nachází značka přenosové technologie Bluetooth s logem – snad abychom nezapomněli, že telefon nepostrádá jednu ze základních funkcí, která je dnes téměř samozřejmostí... Zajímavý je svým způsobem také úzký displej, kolem něhož je černý rámeček a opticky tak zvětšuje jeho plochu, tím pádem člověku ani moc nepřipadá, že je tak malý. Nad displejem je logo výrobce, které s již zmíněným nápisem Bluetooth a lemem hlavního ovladače tvoří stříbrné prvky přední části.


Pohled ze strany | opět zepředu | záda rozevřeného mobliu | vystřelení občas nepřemístí displejovou část na její pravou pozici

Na boku přístroje najdeme celkem tři postranní tlačítka..Celý obvod mobilu lemuje stříbrný pás, který tyto klávesy ukrývá. Po straně najdete také jeden konektor (chráněn kvalitní krytkou) sloužící jak pro nabíjení, tak pro připojení sluchátek. Slot pro paměťové karty budete hledat marně, telefon ho neobsahuje. Jako správnému MP3 přehrávači přístroji také nechybí otvor pro přidělání poutka na krk - nachází se na spodním rohu jeho těla.


Bruhý bok těla mobilu | jiný pohled na rozevřený přístroj | "rozebrané" tělo | otevřený telefon v ruce

Zadní straně dominuje veliké logo výrobce s jeho webovou adresou a čočka vestavěného fotoaparátu. Telefon se otevírá mírným vytočením horní části u loga Samsung a ten vás odmění bleskurychlým otočením této části o 180 stupňů. Odkryje se tak neobyčejná dvousloupcová klávesnice a zrcátko pro autoportréty na straně opačné. Kolem klávesnice je gumový lem pro její ochranu před prachem a nečistotami při zavřeném telefonu. Konstrukční zpracování celého výklopného mechanismu je velmi dobré, ovšem občas se mi stalo, že se displejová část nedotočila a zůstala těsně před konečnou pozicí. Pochvalu si také zaslouží konstrukce celého mobilu, neboť nikde nic nevrže. Z konstrukce a vzhledu mám tedy, i přes některé výhrady, velmi dobrý pocit.


Další úhly pohledu na Samsung X830

Klávesnice, displej – všechno mimo standard

V předchozím bloku jsem trochu nakousl popis kruhového ovladače pod displeje, takže jím budu začínat. Ten je dělán podle vzoru hudebního přehrávače iPod od firmy Apple, liší se však v jedné věci. V iPodu je totiž tento ovladač dotykový, ovšem v tomto mobilu, ač se to na první pohled nezdá, nikoliv. Kolečko kolem potvrzovací klávesy se totiž doopravdy otáčí, ale tento způsob mi nepřijde příliš praktický. Za prvé je tento způsob ovládání značně necitlivý, tudíž musíte kolečkem točit jako o závod, abyste se dostali k nějaké vzdálenější písni v seznamu skladeb. Dá se také používat jako normální čtyř-směrná klávesa, neboť se kolečko dá do těchto čtyř směrů bez problémů mačkat. Další je na řadě klávesnice. Už jsem několikrát zmiňoval její atypické rozložení do dvou sloupců, které činí nemalé problémy při psaní. Sám jsem tento telefon běžně používal a dva sloupce mi tedy rozhodně nepřirostly k srdci. Určitě se na ně dá časem zvyknout, ale i poté to bude určitě daleko méně pohodlné. Při takovém rozložení se palec musí pohybovat v daleko větším vertikálním rozpětí a psaní je pak stejně výrazně pomalejší.


Detaily klávesnice a displeje ve dne

Klávesy jsou na tom ovšem velmi dobře zpracováním, stisk je pevný, sklon je také optimální a tlačítka ani tolik výrazně necvakají. Po boku telefonu naleznete opět něco neobvyklého. Jsou zde celkem tři tlačítka – na jedné straně je to klávesa „hold“, která zabraňuje nechtěné stisknutí klávesy při zapnutém hudebním přehrávači a na druhém boku to jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti. Netypický je také displej, který zobrazí 262 tisíc barev na 128 x 220 bodech s pomocí technologie TFT. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby displej neměl 19 × 32 mm: to dokazuje jeho malou šířku. Bohužel je jisté, že design nesedí u jednoho stolu s použitelností, protože ovládat mobil s tak úzkým displejem, je doslova trápení. Jako příklad uvedu menu nastavení – pokud se do něj dostanete, zjistíte, že všechny položky začínají slovem „Nastavení...“ a vy se již nedovíte, čeho přesně nastavení to je. Musíte tedy u každé položky počkat, až se začne celý nápis vyroluje a vy konečně zjistíte, oč se jedná. Pro lepší představu se můžete podívat na screenshot v galerii. Jinak je displej vcelku jemný, nebýt jeho rozměrů, určitě bych ho pochválil.


Klávesnice a displej ve tmě

Hlavní menu, ovládání – s dobrou klávesnicí a displejem by to bylo dobré

Hlavní menu je klasické, prostředí je již nové – tedy černo-oranžové, k němu výhrady nemám. Bylo to něco jiného, co mi hodně vadilo. Jako první bych uvedl nemožnost ovládat telefon v zavřeném stavu. To je velmi nepraktické, protože kvůli každé drobnosti ho musíte otevírat. Stačil by jen automatický zámek klávesnice při zavření, který by se dal odemknout některou kombinací ovladače pod displejem a postranních tlačítek a hned by bylo užívání telefonu příjemnější. Jedinou přístupnou funkcí při zavřeném stavu je tak jen hudební přehrávač. Také by nebyla špatná funkce, která by umožňovala orientaci displeje na šířku a usnadnila by tak ovládání.


Pohotovostní režim | hlavní menu v mřížce a... | ...v seznamu | menu nastavení je z úzkým displejem opravdu strašné | podnabídka nastavení | aktivace offline módu

Co mi však vadilo nejvíce, byl styl ovládání, neboť jsem musel neustále skákat palcem mezi kruhovým ovladačem a dolními kontextovými klávesami. Tento pohyb je pro člověka, zvyklého na čtyř-směrnou klávesu vedle kontextových tlačítek, velmi nepohodlný a nepraktický. Nemusím ani uvádět, že ovládání je ztěžováno úzkým displejem a atypickou klávesnicí. Co mě však mile překvapilo, byla možnost přepnout telefon do stavu „Offline“, kdy je vypnut GSM modul, ale telefon funguje. Tahle možnost není u Samsungů běžná, a tak bych ji zde příliš nečekal. Abych jen nekritizoval: ovládání kruhovým ovladačem daleko pohodlnější než neustále mačkat jednu klávesu, ocenil bych ale jeho větší citlivost.

Telefonní seznam, telefonování – neměnící se klasika bez 3G

V tomto ohledu není moc, co zlepšovat – telefon umí to, co má a víc už umět nemůže. Snad jen absence 3G může někomu vadit, ovšem zde tyto sítě tolik podstatné ani nejsou a do tak úzkého přístroje by se snad ani nevešly. Telefonní seznam je klasicky vícepoložkový, ke kontaktu lze uložit obrázek volajícího a vlastní melodii. Zarážející je, že přístroj vám nabídne dokonce i přiřazení videa, po zvolení vámi nahraného ho ale odmítne, a to spolu s hláškou „Nepodporované médium“! To tedy potom nevím, proč zde taková možnost je. Paměť seznamu činí celých 1000 záznamů, a tak nebudete mít příliš velký problém s kapacitou. Bylo by možná také dobré zdůraznit absenci Push-to-Talk, ačkoli tuto funkci jsem ani neočekával.


Telefonní seznam | detaily a... | ...úprava kontaktu | registr hovorů | vytáčení čísla | zmeškaný hovor

Zprávy – kde je e-mailový klient?

Ve zprávách se již nedovíte nic nového, do mobilu nahrajete 200 zpráv a v SMS editoru napíšete maximálně 1836 znaků (11 SMS). V SMS editoru je zajímavý nadpis „Přidat kontakt“, osobně bych tedy očekával něco ve stylu „Nová SMS“ apod., takže doufám, že se jedná o nedopatření, které bude opraveno ve finální verzi. Spoléhat se na to však nemůžeme. Tento editor zvládne přidávat animované smajlíky, v příchozích zprávách jsou nahrazovány místo textových. MMS editor je velmi triviální, používat ho zvládne i úplný začátečník. Novinkou jsou zprávy SOS, ovšem nepochopil jsem jejich význam. Největší výtku bych měl samozřejmě k absenci e-mailového klienta, myslím, že není takový problém ho do telefonu integrovat.


Menu zpráv | testovací SMS, ... | ... MMS | hláška tázající se na uložení zprávy do konceptů při ukončením SMS editoru | příchozí zprávy | čtení SMS | zprávy SOS | nastavení těchto zpráv

Organizační funkce – kalendář se i na tak úzký prostor vešel

Organizačních funkcí vám tato hudební tyčinka nabídne kolik si vzpomenete. Je libo kalendář, poznámkovník, opakovaný budík, kalkulačku, světový čas, diktafon, úkolovník či převodník jednotek? Není problém... Kalendář mě velmi překvapil, jak dobře se dokázal na tak úzký displej vejít a jeho použití je nadmíru pohodlné. Nabídne měsíční, týdenní a denní pohled.


Menu organizace | měsíční... | ...denní a... | ...týdenní pohled v kalendáři | světový čas | budík... | ..., který nevyzvání hudebními soubory

Opakovaný budík nabídne standardně tři časy buzení, k mému údivu však nedokáže takovou primitivní věc, jako je buzení MP3 skladbou, a to je u hudebního telefonu obrovská ostuda. Kalkulačka, jak je u Samsungů obvyklé, nezvládá pokročilé matematické funkce, ale malou útěchou budiž práce se závorkami. Možná vám bude trochu chybět paměť na kódy, kterou však Samsung do svých telefonů nikdy nedává.


Kalkulačka | převodník jednotek | odpočítávání | stopky | poznámkovník | náhled poznámky

Datové funkce – EDGE a Bluetooth v hlavní roli

Přítomnost Bluetooth vám musí být jasná hned, jak se na přístroj podíváte, vždyť se jí chlubí nápisem mezi displejem a kolečkem pro ovládání. Musím vás ale zklamat faktem, že tato technologie není v telefonu implementována ve standardu 2.0 rychlost přenosu je oproti novější verzi této technologie velmi pomalá. Je to veliká škoda, protože hudební soubory jsou dost velké a touto rychlostí to trvá velmi dlouho. Jinak je v telefonu přítomno EDGE, které zrychlí prohlížení internetu, když už přístroj neumí 3G.

Zábava a multimédia – proč hudební telefon nemá rádio?

Tedy absenci rádia bych u čistě hudebního telefonu opravdu nečekal. Zde bych kritizoval i to, kdyby rádio neumělo RDS a ono tu není ani jedno!! Poněkud zvláštní představa výrobce o hudebním telefonu, ale co se dá dělat. Největší útěchou ovšem je paměť telefonu, která činí úctyhodný 1 GB, a to se jen tak nevidí. Do této paměti se už vejde opravdu hodně skladeb a tak si hudby můžete užívat do sytosti. Také by byl hřích nezmínit se o hudebním přehrávači, jež je na první pohled velmi kvalitní. Na ten druhý však vyvstávají některé hrubé chyby, kterých se Samsung dopustil.


Seznam Java her | "Cannonball" | tatáž hra podruhé | "Forgotten Warrior" | opět tato hra | Wapový prohlížeč | správce souborů

Tento přehrávač funguje pouze při zavřeném telefonu, je orientován na šířku a je velmi přehledný. Umožňuje nastavení ekvalizéru podle přednastavených režimů, manuální doladění je také možné. Skladby dokáže přehrávat náhodně a opakuje buď všechny skladby nebo jen jednu. Skladby by měl filtrovat podle ID3 tagů, ale pozor: slova „by měl“ jsou na místě. V mobilu jsem měl nahráno asi 20 písní, z toho se ani jedna podle autora, skladby nebo žánru nezařadila – problém tedy nebude v souborech, ale v telefonu. Malér je hlavně v tom, že k nahrání písní je zapotřebí speciální software, který tyto soubory následně roztřídí. Nic proti Samsungu, ale například Nokia či Sony Ericsson vyrábí telefony, které skladby třídí až v telefonu i bez speciálního softwaru.


Prohlížení a... | ...seznam obrázků | přehrávání videa | seznam hudebních souborů | přehrávání těchto souborů v obyčejném přehrávači | dokumenty .doc a .xls neotevřete | údaj o paměti je přímo pastva pro oči

Chování telefonu připojeného přes USB kabel probíhá pomocí standardu MTP nebo standardu vyhovující aplikaci PC studio. Zamrzí však absence Mass Storage, výrobce to ale zjevně nepokládal za důležité. Zbývá také uvést, že pokud posloucháte hudbu, při otevření se vám přehrávání nezastaví a vy tak můžete pracovat za hudebního doprovodu. Java hry jsou v telefonu dvě: první je „Cannonball“, druhá „Forgotten Warrior“. Prostředí obou her je podřízeno úzkému displeji, není tedy nejpohodlnější je hrát, a to i díky neobvyklé klávesnici, která nedovoluje hrát hry určené pro jiný typ telefonu. Zkoušel jsem také, zda mobil přečte MS Office dokumenty jako například model D900 či X820, byl jsem však zklamán...

Fotografie displejů hudebního přehrávače


Hlavní displej přehrávače | seznam skladeb


Pokročilé třídění písní... | ..., které funguje pouze s PC softwarem


Funkce HOLD v praxi


Nastavení hlasitosti | volby přehrávače s označeou položkou pro přenos hudby do Bluetooth sluchátka - AD2P

Příslušenství – jacková redukce a datový kabel v balení

Samsung X830 má opravdu malou krabici, do které se však vešlo spoustu věcí. Byl jsem potěšen, když jsem uviděl sluchátka společně s redukcí na standardní konektor Jack a ihned po vyzkoušení dodaných sluchátek jsem to náležitě využil. Místo dodávaných nepříliš kvalitních sluchátek jsem k redukci připojil sluchátka svá, která byla velice levná (kolem 150Kč), znějí však daleko lépe a mají větší výkon než originální. Také mě překvapil datový kabel, pomocí něhož je kopírování hudebních souborů společně s CD se softwarem jedna radost. K krabici samozřejmě nechybí také manuál.

Fotoaparát – průměrné jedna celá tři megapixely

K fotoaparátu mám též výhrady. Prvním nedostatkem je značně nešikovné umístění čočky, že snad ani nejde na ní nemít prst. Opravdu se budete muset dost snažit držet telefon tak, abyste prst na čočce neměli; a kdo ví, zda se vám to povede. Focení pro vás nebude příliš příjemnou záležitostí. Fotoaparát ale jinak snímá celkem slušně, ve tmě není znát šum a fotky netrpí ani příliš velkým rozmazáním – prostě takový průměr. Snímky pořídíte v maximálním rozlišení 1 280 x 1024 pixelů. U fotek nastavíte vyvážení bílé, hodnotu ISO, kvalitu a samozřejmě rozlišení. K dispozici jsou režimy vícenásobného obrázku nebo také rámečků. Nejvíce mě ale překvapilo maximální rozlišení videa, které je kupodivu až 352 x 288 px, což se u jedno-mexapixelů jen tak nevidí.


Prostředí fotografování | nastavení rozlišení,... | ...hodnoty ISO,... | ...rámečků a... | ...efektů

Testovací fotografie


V exteriéru je dobré podání barev, fotka je však rozostřená | v interiéru je rozostření znát ještě více | makro dopadlo tragicky


Při focení máte neustále potřebu dávat ukazováček na čočku | ve tmě je šum znát, ovšem není tak hrozný | i v kompenzaci expozici je fotoaparát na dobré úrovni

Video 1 (Mp4; 2,42 MB)

Zhodnocení – Samsung asi neví, jak vyrábět telefony

Opravdu z toho mám takový pocit. Výrobce se rozhodne vyrobit hudební telefon bez kompromisů, ale udělá v něm tolik hrubých chyb, že se tomu nechce ani věřit. Tento mobil je na pohled velmi pěkný a - když už mu odpustíme menší použitelnost jako mobilní telefon - vlastně ani nesplní nároky jako hudební přehrávač. Jisté je však to, že tímto modelem jistě zaujmete své okolí a všichni ho budou obdivovat. Jen jim nesmíte říct, co vše tento přístroj nezvládá. A být vámi, tak jim ani radši nesděluji cenu: předběžně se má pohybovat kolem 12 tisíc. Pokud budete upřímní a s těmito problémy se svěříte, už na vás okolí nebude pohlížet jako na toho s „hustým“ mobilem, ale na blázna, co vyhodil 12 tisíc z okna. Je to ale pouze můj názor...

Klady
  • stylový design
  • netradiční konstrukce
  • malé rozměry
  • paměť 1 GB
  • slušný fotoaparát
Zápory
  • nepraktická klávesnice
  • úzký displej
  • nehorázná cena
  • nedodělaný hudební přehrávač
  • absence rádia
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze